Zdrowe plony - pomidory

Pomidory są szczególnie podatne na choroby infekcyjne wywołane przez patogeny i na choroby fizjologiczne powodowane przez niekorzystne warunki środowiska (chłód, deszcz, błędy agrotechniczne).

Często też atakują je szkodniki. Największy problem stanowi nagłe, równoczesne pojawienie się chorób grzybowych i bakteryjnych, a także zmieniający się z roku na rok ich zakres oraz nasilenie w okresie wegetacji. Na pomidorach w jednym czasie mogą wystąpić: zaraza ziemniaka, bakteryjna cętkowatość pomidora, alternarioza i rak bakteryjny - groźna choroba kwarantannowa. Pomidory źle znoszą zachwaszczenie podczas całego okresu wegetacji.

 

Sztuczna trawa tarasowa - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

Jak rozpoznać chorobę?

 

Aby ochrona pomidorów była skuteczna, tzreba wcześnie rozpoznać przyczyny choroby. Należy więc kontrolować plantację co kilka dni, a w okresie opadów nawet codziennie. Ważne też, by podłoże przeznaczone do wysiewu nasion było wolne od wszelkich patogenów grzybowych, bakteryjnych, nicieni, a nawet nasion chwastów. Pomidory nie znoszą tez nadmiaru opadów deszczu ani wielodniowych ochłodzeń (poniżej 15°C). Niedobór miedzi - objawia się żółknięciem i zwijaniem liści. Może być wywołany nadmiernym nawożeniem azotem i fosforem.

 

Sztuczna trawa balkonowa - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

źródło: materiały prasowe miesięcznik Mam ogród