Nawożenie organiczne - biohumus

Biohumus prosto od dżdżownic

 

Założyłam specjalną hodowle, żeby mieć pewność, że nawóz będzie w pełni wartościowy. Wszystkie rośliny rosną na nim jak na drożdżach - mówi Bożena z Pszczyny. Dżdżownice przerabiają resztki organiczne na bardzo cenny nawóz zwany biohumusem lub wermikompostem. Zawiera on wartościową florę bakteryjna, a dokładnie mikroorganizmy pochodzące z układu pokarmowego dżdżownice, które mają pozytywny wpływ na rozwój roślin.

Jest bardzo bogaty w składniki pokarmowe oraz mikro- i makroelementy, znacząco podnosi też jakość i zdrowotność upraw.

Odczyn biohumusa jest obojętny, co z kolei nie pozwala na nadmierny rozwój bakterii chorobotwórczych, które są wypierane przez te pożyteczne. Prawidłowo prowadzona hodowla nie wydziela żadnego nieprzyjemnego zapachu. Wszystko to sprawiło, że nie zastanawiałam się długo nad własna produkcją.

 

Sztuczna trawa balkonowa - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

Drewniany domek

 

Domek dla dżdżownic został zacieniony śliwą i czereśnia oraz dereniem. Duże nasłonecznienie w połączeniu z ciepłem wydzielanym w procesie rozkładu odpadków mogłoby spowodować niebezpieczny wzrost temperatury wewnątrz. Jednocześnie słońce wysuszyłoby nadmiernie podłoże. Hodowlę trzeba regularnie podlewać. Mąż Emil zaplanował oraz zbudował specjalna skrzynie dla naszych nowych podopiecznych. Plany zakładały, że w połowie długości miała znajdować się przegroda oddzielająca świeże odpadki od przerobionych. Jej zadaniem miało być utrzymanie dżdżownic na właściwej stronie, jednak okazało się, że współpraca z tymi pożytecznymi zwierzętami układa się doskonale bez tego. Same przechodzą na stronę ze świeżymi odpadkami dopiero wtedy, gdy wykonają do końca zadanie na drugiej.

 

Bezpieczne nawożenie

 

Nawóz ten trudno przedawkować, wiec doskonale nadaje się zarówno do użyźniania gleby w warzywniku, jak i na rabatach ozdobnych. Sprawdza się na każdym etapie rozwoju. Poprawia wzrost i plonowanie. Wysokiej jakości preparat zasilający można uzyskać tylko z hodowli dżdżownic kalifornijskich. W sprzedaży są dostępne nawozy typu biohumus mające odpowiednie właściwości. Sporo z nich zawiera jednak często chemiczne dodatki, które zabijają pożyteczne mikroorganizmy. W innych z kolei część nawozów mineralnych moze zwyczajnie skończyć się przenawożeniem. Nie jest to możliwe przy stosowaniu czystego biohumusu. Gotowe preparaty są wskazane tylko wtedy, jeśli naprawdę nie mamy możliwości pozyskać nawozu bezpośrednio od dżdżownic.

 

Sztuczna trawa ogrodowa - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

Hodowla w praktyce

 

Rozpoczęłam ją pięć lat temu os zakupu około 100 dżdżownic. Przed wpuszczeniem ich do skrzyni przez pewien czas w jednej połowie gromadziłam odpadki organiczne. Gdy zabrała się gruba warstwa, można było ją zasiedlić. Od tamtej pory hodowla wygląda tak, że w drugiej połowie pomieszczenia zbieram stopniowo pożywienie i w momencie, gdy wszystkie odpadki z pierwszej części zostaną przerobione na biohumus, dżdżownice zaczynają wędrówkę na druga stronę. Proces ten moze trwać tydzień lub dwa. Istotne jest również, z uwagi na pokaźna długość pojemnika, czy wszystkie dżdżownice w porę zorientują się, w którą stronę powinny podążać. Odmiana, która hoduję, nie lubi opuszczać miejsca, w którym ma pod dostatkiem jedzenia, nawet jeśli gdzieś obok jest go więcej. Zrobi to dopiero, gdy go zabraknie lub zmusza ja do tego niekorzystne warunki.

 

Sztuczna trawa tarasowa - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

źródło: materiały prasowe dodatek Ekoogród