Soczyste i dobre pomidory

Jak prawidłowo je pielęgnować i jakich błędów należy unikać?

 

Pomidor to gatunek rośliny z rodziny psiankowatych, której część jadalna z botanicznego punktu widzenia jest owocem. Ze wzgledu na mała zawartość cukru zwykle podaje się go na słono. Jakby go jednak nie nazwać, jedno jest pewne - pomidor od lat króluje na naszych stołach. Jemy go na surowo, gotowanego, pieczonego, suszonego, w postaci keczupu, zup, sosów czy przecierów. Jest najchętniej uprawianą rośliną pod foliami i w szklarniach.

Pomidory dotarły do Europy z Ameryki Południowej po 1492 r., w epoce wielkich odkryć geograficznych. Rośliny te, podobnie jak ziemniaki, początkowo nie cieszyły się dużą popularnością. Niektórzy uważali nawet, że są trujące. Właściwie dopiero od XIX w. zyskały powszechne uznanie i już na stałe zagościły w kuchni europejskiej. Uprawiamy je z rozsady (jej produkcje zaczynamy pod koniec marca lub na początku kwietnia). Niektórzy przygotowują ją samodzielnie, ale nie jest to konieczne - można ją kupić w sklepie ogrodniczym już na początku sezonu. Przed wysadzeniem do gruntu rozsadę należy zahartować.

 

Sztuczna trawa ogrodowa - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

Uprawa

 

Pomidory potrzebują regularnego podlewania, ale nie lubią moczenia liści ani zbyt duzej wilgoci w powietrzu (glebę warto ściółkować słomą, a jeśli uprawiamy pomidory w szklarni lub tunelu, codziennie należy je wietrzyć).

Zwykle prowadzimy na 1 pęd - wówczas zostawiamy tylko pęd główny, a pozostałe, wyrastające z kątów liści, usuwamy.

W uprawie na 2 pędy zostawiamy również ten wyrastający pod pierwszym gronem owoców.

Na 3 pędy - nie usuwamy tez tego, który wyrósł z najniższego węzła pędu głównego. Im większa liczba pędów, tym późniejsze owocowanie.

 

Sztuczna trawa tarasowa - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

Stanowisko i gleba

 

Pomidory lubią glebę żyzną, przepuszczalną i dobrze nagrzewającą się, o odczynie lekko kwaśnym w zakresie pH 5,5-6,5. Źle rosną w podłożu ciężkim i podmokły. Słońce sprzyja wybarwieniu owoców i poprawia ich smak, a kruche, łamliwe pędy potrzebują osłonięcia od wiatru. optymalna temperatura do wzrostu pomidorów wynosi 20-25ºC (minimalna to 14-16ºC). Przed sadzeniem rozsady usuwamy chwasty i przekopujemy glebę. Warto wymieszać ja z kompostem lub podłożem do uprawy warzyw. W roku poprzedzającym uprawę dobrze też zastosować obornik. Glebę można zasilić wieloskładnikowym nawozem mineralnym.

 

Sztuczna trawa balkonowa - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

źródło: materiały prasowe miesięcznik Mam ogród