Czym udekorować ogród?

Czy kamień dekoracyjny do dobry pomysł?

 

Ten naturalny budulec wspaniale wtapia się w zieleń roślin i podkreśla dalekowschodni styl ogrodu - mówi właściciel ogrodu. Kamień stanowi ważny element dekoracji ogrodu. Mamy w nim kilka jego rodzajów. W formie obrobionej funkcjonuje jako kostka granitowa szara i czerwona. Zrobiliśmy z niej m.in. nawierzchnie chodnikowe, podjazd do garażu, a także obrzeża trawnika i tarasu. Mamy też sporo kamienia naturalnego - płukanego żwiru rzecznego, czyli popularnych otoczaków. Użyliśmy ich jako wyściółki rabat, której podstawową zaletą jest długowieczność. W przeciwieństwie do kory sosnowej, kamieni nie rozwiewa wiatr i nie trzeba ich stale uzupełniać.

 

Jak wygląda ogród w duchu orientu?

 

Inspiracją do założenia rabat z użyciem otoczaków były ogrody dalekowschodnie, w których kamieni pełni jedną z pierwszoplanowych ról. Nie tylko organizuje przestrzeń, ale również tworzy ciekawe kompozycje. Zawsze chciałem mieć u siebie namiastkę ogrodu japońskiego i udało mi się. Stworzyłem tzw. suchy ogród ze żwirem symbolizującym wodę i głazami wyobrażającymi wyspy. Te większe egzemplarze pozyskałem z okolicznych pól. Dodatkowo ze wzgledu na duże różnice wysokości terenu wykonałem dwa tarasy z żółtego łupka marmurowego zakupione u pobliskiego kamieniarza. Łupek został tak dobrany, aby współgrał z kolorem elewacji naszego domu (ciepły żółty odcień). Zdecydowaliśmy się na niego, a nie na przykład na piaskowca, ponieważ marmur jest dużo twardszy, trwalszy i nie trzeba go impregnować ani czyścić, żeby nie zmienił po latach swojej pięknej barwy.

 

Sztuczna trawa ogrodowa - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

A jaki naturalny budulec?

 

Kamień to naturalny budulec, który pięknie komponuje się z roślinnością i wtapia w tło. Nadaje naszemu ogrodowi charakter i przyciąga uwagę. W jednym z zakątków postawiliśmy dwie białe pogody japońskie również wykonane z kamienia. Nawiązują one do ogrodów dalekowschodnich i obsadzone są roślinnością charakterystyczną dla tego stylu, czyli np. karłowymi iglakami, azaliami i trawami ozdobnymi. Pomysł ten podpatrzyliśmy z żoną w jednym z ogrodów, który oglądaliśmy. Zapytaliśmy jego właścicielkę o adres sklepu, w którym można kupić takie cuda i nabyliśmy dwie.

 

Ile tego trzeba?

 

W całym naszym ogrodzie zużyliśmy ponad 40 ton różnego kamienia i na tym nie koniec. W przyszłości planujemy również w zakątku ziołowo-owocowym położyć wyściółkę z drobnego żwiru granitowego w kolorze żółtym. Widzieliśmy go na targach ogrodniczych u jednego z wystawców. bardzo polecam targi, fachową literaturę branżową, programy telewizyjne, a także oglądanie na żywo różnych ogrodów i arboretów, jeśli szuka się pomysłów na aranżację zielonej przestrzeni. My korzystaliśmy z wielu źródeł inspiracji, szczególnie że ogród japoński wymaga większego przemyślenia niż zwykły.

 

Sztuczna trawa tarasowa - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

źródlo: materiały prasowe dodatek Ekoogród