Rodzaje kompostowników

Kompost można produkować w pryzmach, ale w sklepach ogrodniczych są tez pojemniki.

Skrzynka - najprostszy kompostownik kosztuje od 40 zł i jest to ażurowa skrzynia bez dna zbita z drewnianych listewek lub desek. Może być jedno- lub kilkukomorowa. Komory zapełnia się kolejno do 4/5 wysokości. Dzięki temu, kiedy zaczynamy zapełniać trzecią komorę, w drugiej kompost dojrzewa, a z pierwszej można już wyjmować pełnowartościowy kompost. Kompostownik powinien mieć dostęp od góry lub otwierana przednią ścianę, która ułatwia wyjmowanie dojrzałego humusu. Skrzynia nie powinna być zbyt duża - wystarczy 1x1x1 m. Łatwo ją wtedy podnieść przy przerabianiu kompostu, ustawić obok i ponownie wrzucić do środka rozsypaną zawartość.

 

Sztuczna trawa ogrodowa - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

Biokompostownik - nazywany też kompostownikiem termicznym, jest to plastikowy pojemnik o podwójnych ścianach z otworami po bokach. Zapewnia utrzymanie odpowiedniej wilgotności, temperatury i stałego dopływu powietrza. Jego obsługa sprowadza się do otwierania klapy i wrzucania odpadków. Do pierwszej porcji i od czasu do czasu warto dodać starter, preparat zawierający mikroorganizmy i odżywkę.

 

Sztuczna trawa - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

Kompost - zwany też humusem, to bardzo naturalny nawóz powstający z odpadków kuchennych i ogrodowych, przetwarzanych przez bakterie i inne mikroorganizmy lub dżdżownice. Założenie przydomowej wytwórni humusu może polegać na ułożeniu pryzmy kompostowej, na którą trafiać będą odpady. Innym sposobem jest zakup specjalnego pojemnika - z drewna lub tworzywa sztucznego.

 

Sztuczna trawa na biska sportowe - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

zródło: materialy prasowe miesięcznik Wokół domu