Jakie rolety dobrać do bramy garażowej?

Typy rolet

 

Ruchoma przegroda moze być zbudowana z następujących rodzajów rolet:

  • Rolety jednościenne o wysokości 60-120 mm, wykonywane z blachy stalowej lub aluminiowej grubości 1-1,5 mm walcowanej na zimno. Mogą zawierać otwory doświetlające wypełnione materiałami przejrzystymi z tworzywa sztucznego. Stosowane są także otwory o średnicy 5 mm, których powierzchnia wynosi ok. 25% powierzchni rolety, zapewniające wentylację oraz doświetlenie pomieszczenia garażu.
  • Rolety dwuścienne o wysokości 80-100 mm i grubości ok. 20 mm, wytłaczane ze stopu aluminium. Ich wnętrze wypełnia pianka poliuretanowa. Mogą zawierać otwory doświetlające przysłonięte przejrzystymi taflami z tworzyw sztucznych.

Kolorowe wykładziny pcv - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

W przypadku bram zwijanych o zwiększonej prędkości otwierania i zamykania, stosowanych w zbiorowych garażach podziemnych budynków wielorodzinnych, hałas wytwarzany przez ruch skrzydła może być uciążliwy, ponieważ przenosi się przez konstrukcję budynku na kondygnacje mieszkalne. W Polsce nie stawia się wymagań w stosunku do izolacyjności akustycznej bram. Ich ocena akustyczna może być jednak przydatna w przypadku indywidualnych wymagań akustycznych, związanych z ochroną pomieszczeń w budynku wielorodzinnym, w którym znajduje się podziemny garaż zbiorowy. Izolacyjność akustyczna określana jest wskaźnikami widma hałasu średnio i wysokoczęstotliwościowego oraz niskoczęstotliwościowego wyrażanymi w decybelach. Z obydwu tych wskaźników wyliczany jest ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej. Izolacyjność akustyczna bramy jest zależna od konstrukcji skrzydła oraz od jakości zastosowanych uszczelek. Im większa jest liczba różnych materiałów tworzących skrzydło, tym większa izolacyjność akustyczna. Jest to szczególnie zalecane w przypadku bram podnoszonych pionowo, gdy wymagana jest duża izolacyjność akustyczna.

 

Obszywanie chodników dywanów - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

źródło: materiały prasowe miesięcznik Inżynier budownictwa