Brama uchylna czy zwijana?

Bramy uchylne

 

Uchylne skrzydło bramy jest jednolitą ruchomą przegrodą jednoskrzydłową, wykonująca podczas otwierania lub zamykania ruch złożony - postępowy i obrotowy, zajmując w końcu położenie poziome pod stropem garażu. Ruch złożony skrzydła składa się z trzech ruchów:

  • ruch prostoliniowy po prowadnicy w kierunku
  • ruch krzywoliniowy wokół środka obrotu
  • ruch krzywoliniowy wokół środka obrotu

Gdy brama jest otwierana, napięcie sprężyn wspomaga ruch skrzydła bramy. W pozycji bramny otwartej sprężyny zapobiegają samoczynnemu odpadnięciu skrzydła. Należy pamiętać, że skrzydło podczas ruchu otwierania nie porusza się wyłącznie pionowo, lecz także wysuwa się na zewnątrz. W zależności od wysokości bramy i rozwiązania konstrukcyjnego jest to od 0,5 do 0,7 m. Skrzydło bramowe jest wykonywane z blachy stalowej (trapezowej) grubości - 1 mm, z przetłoczeniami usztywniającymi. W skrzydle mogą się znajdować okienka doświetlające, podobnie jak w bramach segmentowych. Od strony wewnętrznej skrzydła jest możliwość mocowania docieplenia, najczęsciej stosowane są płyty styropianu grubości maks. 10 mm, osłonięte blachą lub boazerią z PVC. Bramy uchylne wyposażone są w uszczelki: boczne, progowa i nadproża wykonywane z EPDM, gumowe lub PVC.

 

Obszywanie chodników dywanów - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

Bramy zwijane

 

Bramy zwijane (roletowe) są pionowymi ruchomymi przegrodami utworzonymi przez zespól rolet (lamel) połączonych ze sobą kształtowo-zawiasowo. Częściej stosowane są w budynkach wielorodzinnych, zbiorowych garażach podziemnych, z powodzeniem jednak mogą być również stosowane w garażach przydomowych. Podczas otwierania lub zamykania skrzydło bramowe przesuwa się pionowo po bocznych, pionowych prowadnicach i nawija na wał umieszczony powyżej nadproża. Istnieją rozwiazania konstrukcyjne, w których wał nawojowy ma możliwość przesuwu poziomego na odcinku podczas nawijania lub odwijania zespołu rolet (otwierania lub zamykania bramy), co zmniejsza opory ruchu, ponieważ przesuw zespołu rolet odbywa się po stycznej do średnicy wału. Krawędzie boczne zespołu rolet przesuwają się w prowadnicach bocznych, mających uszczelki z tworzywa sztucznego i dodatkowe uszczelki szczotkowe. Do otwierania i zamykania bram zwijanych stosowane są elektromechaniczne zespoły napędowe sterowane ręcznie - przyciskami lub w sposób zdalny (opcjonalnie), za pomocą fal elektromagnetycznych z użyciem pilota. Zespoły napędowe są samohamowne, tzn. zabezpieczają przed niekontrolowanym opadnięciem zespołu rolet. Brama musi mieć urządzenie umożliwiające ręczne otwarcie (lub zamkniecie) w przypadku braku zasilania. Dodatkowym wyposażeniem może być zespól fotokomórek wyłączających napęd podczas zamykania, gdy w ich osi pojawia się przeszkoda.

 

Kolorowe wykładziny pcv - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

źródło: materiały prasowe miesięcznik Inżynier budownictwa