Z węgla na gaz

Stara instalacja jest najczęsciej instalacją otwartą natomiast nowoczesne kotły gazowe przystosowane są z reguły do pracy w układzie zamkniętym.

Przeróbka instalacji otwartej na zamkniętą jest oczywiście możliwa i zwykle niedroga, ale trzeba się liczyć z kłopotami ze szczelnością takiej instalacji. Sprawa nieco komplikuje się, jeżeli chcemy, aby kocioł węglowy pozostał przyłączony do systemu grzewczego. Najpowszechniejszym prawidłowym rozwiązaniem problemu jest przerobienie instalacji na zamknięta, w której montujemy kocioł gazowy i przyłączenie do niej poprzez wymiennik ciepła kotła węglowego, działającego w niewielkim układzie otwartym z własnym naczyniem przelewowym.

 

Polskie dywany wełniany - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

W szczególnych przypadkach, korzystne może okazać się też odwrócenie sytuacji, tzn. przyłączenie kotła gazowego za pośrednictwem wymiennika ciepła do istniejącej instalacji otwartej z kotłem węglowym. Przeważnie nie ma natomiast żadnych problemów przy zamianie starego kotła węglowego na nowoczesny kocioł spalający paliwa stałe - węgiel, pellety itp. Większość tego typu urządzeń, nawet jeśli przystosowana jest do pracy w układzie zamkniętym, może bowiem bez problemu pracować  w układzie otwartym. Oczywiście o możliwościach konkretnego urządzenia należy upewnić się już na etapie planowania inwestycji remontowej. W każdej sytuacji, montaż nowego kotła w starej instalacji należy jednak poprzedzić jej starannym odszlamianiem i płukaniem.

 

Wykładziny pcv - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

źródło: materiały prasowe magazyn Budujemy dom