Jak wybrać projekt nowego budynku?

Jakie postulaty projektowe?

 

Projektując nowy budynek lub modernizując istniejący obiekt kubaturowy, należy przed podjęciem decyzji o wydatkach przeprowadzić rzetelną kalkulację kosztów. Podejmując takie decyzje, warto pamiętać, że ciepło ucieka z domu najczęściej przez:

 

- dach - od 15% do 25%,

 

- ściany - od 20% do 35%,

 

- wentylację - od 10% do 40%,

 

- okna - od 15% do 25%,

 

- podłogę - od 5% do 10%.

 

W projektowaniu domów często wykorzystuje się ekologiczne i energooszczędne kotły grzewcze, których praca obniża rachunki za ogrzewanie i sprzyja ochronie środowiska. Kocioł grzewczy musi być wspierany rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Projektanci domów energooszczędnych stawiają na izolację przegród zewnętrznych, eliminującą mostki termiczne.

 

Wykładziny tarkett Warszawa - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

W istniejących budynkach oprócz wymiany stolarki okiennej należy dokonać docieplenia ścian zewnętrznych. Ponad 30% traconego w budynku ciepła przenika przez ściany, które nie są docieplone. Warto pamiętać, że ściana jednowarstwowa nawet o najlepszych parametrach termicznych ma nawet sześc razy gorsze właściwości termoizolacyjne od najlepszych na rynku materiałów termoizolacyjnych. Badania wykazują, że przez izolacje termiczną z wełny mineralnej lub styropianu przenika ok. 20 razy mniej ciepła niż przez warstwy z betonu.

Dlatego warto ocieplać stare ściany mające nawet takie rozwiazania, jak pustka powietrzna w kanałach przemurowywanych co kilka warstw ze względów konstrukcyjnych. Istotny jest też, fakt że jest to sposób na podniesienie walorów estetycznych nieruchomości.

 

Dywany dywilan sklep - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

źródło: materiały prasowe miesięcznik Inżynier budownictwa