Jaki wybrać piekarnik?

Jaki piekarnik wybrać, aby spełniał nasze oczekiwania?

 

Liczy się czas.

 

Kup piekarnik, w którym przygotujesz kilka potraw jednocześnie np. mięso i ciasto w różnych temperaturach, a zapachy nie będą się przenikały. Przydatne mogą się też okazać piekarniki z funkcją gotowania na parze - dla gości dbających o linię i takie, w których przyrządzisz dania techniką sous vide czyli próżniowa metoda gotowania potraw w szczelnie zamkniętych plastikowych woreczkach, umieszczonych w gorącej wodzie.

 

Zawsze gorące.

 

Jeśli goście się spóźniają albo pochłonęła ich rozmowa, warto mieć pod ręką szufladę grzejną - podgrzeje naczynia i jedzenie, utrzymując je w temperaturze od 30 do 80 stopni Celsjusza.

 

Cicho i bez zapachów.

 

Kiedy biesiaduje się w kuchni, nadmiar aromatów nie jest mile widziany. Zainwestuj wiec dobry okap, który będzie skutecznie oczyszczał powietrze. Poziom hałasu działającego urządzenia nie powinien przekraczać 55 dB, ale są modele, które pracują jeszcze ciszej, do 39 dB- to szum porównywalny do tego panującego w czytelni. Podczas przyjęć sprawdzą się okapy wysuwane z blatu - wyposażone w czujnik pary, uruchamiają się automatycznie, gdy nie są już potrzebne, chowają się, nie zajmując miejsca.

 

Polskie dywany wełniane - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

źródło: materiały prasowe miesięcznik Cztery kąty