Regulacja ogrzewania

Aby koszty eksploatacji instalacji przeciwoblodzeniowej były jak najniższe, powinna ona działać wtedy, gdy jest potrzebna.

Uruchamiać wraz z rozpoczęciem opadów śniegu, a wyłączyć po ich ustaniu, gdy na powierzchni nie będzie ani śniegu, ani lodu.

 

Najskuteczniejszym i najbardziej ekonomicznym choć najdroższym - około 3000 zł jest sterownik mikroprocesorowy z czujnikiem temperatury i wilgoci. Włącza się tylko wtedy, gdy zacznie padać śnieg, a jednocześnie temperatura na zewnątrz spadnie poniżej ustawionej wartości na przykład 4°C. Instalacja wyłączy się, gdy powierzchnia będzie całkowicie sucha.

 

Wykładziny obiektowe - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

Tańsze jest sterowanie za pomocą termostatu z czujnikiem temperatury około 150 zł. Włącza on ogrzewanie jeżeli temperatura spadnie poniżej ustalonej wartości, na przykład 2°C. W praktyce może pracować niepotrzebnie, gdy nie ma warunków sprzyjających oblodzeniu jest mróz, ale nie pada.

 

Najtańsze będzie sterowanie ręczne. By miało sens ekonomiczny, trzeba regularnie sprawdzać prognozę pogody. Energi elektryczna do ogrzania nawierzchni powinna być pobierana tylko wtedy, gdy panują warunki sprzyjające powstaniu śniegu i zaleganiu lodu. Z kolei jeśli włączymy instalację zbyt późno po długotrwałych opadach, warstwa śniegu i lodu może być już na tyle gruba, że trzeba ją będzie roztapiać nawet kilka godzin. Należy się wówczas liczyć z tym, że rachunki za prąd będą wyższe.

 

Wykładziny - w Warszawie - www.wykladzinyotwock.pl

 

źródło: materiały prasowe miesięcznik Ładny dom